Profesor Mark Noble
Dr Mark Noble – badacz, pionier w dziedzinie biologii komórek macierzystych. Laureat wyróżnienia Marthy M. Freeman za wybitne osiągnięcia w zakresie genetyki na University of Rochester. Zafascynowany skutecznością TEAM CBT stosowanego przez Dr Burnsa zajął się badaniem naukowego podłoża metody.
W trakcie swojej kariery naukowej dr Noble uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Stanforda (1977), był doktorem habilitowanym na University College London (1977-1981), wykładowcą w Instytucie Neurologii w Londynie (1981-1985), kierownikiem Oddziału Neurobiologii Komórkowej w londyńskim oddziale Ludwig Institute ds. badań nad rakiem (1985-1995) oraz profesorem onkologii i szefem programu guzów mózgu w Huntsman Cancer Institute and Dept. Oncological Sciences, Univ. Centrum Nauk o Zdrowiu Utah (1995-2000). Od 2000 roku jest profesorem genetyki i neuronauki na Uniwersytecie w Rochester, gdzie był także dyrektorem Instytutu Komórek Macierzystych i Medycyny Regeneracyjnej. Jest laureatem wyróżnienia Marthy M. Freeman za wybitne osiągnięcia w zakresie genetyki na University of Rochester.
Od ponad 35 lat zajmuje się biologią komórek macierzystych oraz neurobiologią i jest uważany za jedną z pionierskich postaci w tych dziedzinach.
Laboratorium dr Noble przeprowadziło pierwsze badania wykazujące, że kilka szeroko stosowanych środków chemioterapeutycznych jest równie lub bardziej toksycznych dla komórek prekursorowych i oligodendrocytów mózgu niż dla komórek rakowych. Była to pierwsza praca wskazująca na biologiczne podstawy szeroko znanego problemu „chemomózgu”, w którym u pacjentów onkologicznych leczonych systemową chemioterapią pojawiają się problemy poznawcze i neurologiczne w trakcie leczenia i/lub po jego zakończeniu.
Kolejny obszar zainteresowań dr Marka Noble koncentruje się na opracowywaniu nowych metod leczenia szerokiej gamy ostrych urazów. Owocem badań w tym obszarze jest odkrycie, że stary lek o nazwie 4-aminopirydyna ma nieoczekiwane działanie jako środek proregeneracyjny, gdy jest stosowany w ostrych urazach obwodowego układu nerwowego, rdzenia kręgowego, ranach skóry i wielu innych urazach. Odkrycia te są już przedmiotem dwóch badań klinicznych urazów nerwów obwodowych, a patenty przyznane lub oczekujące na prace dr Noble’a i jego współpracowników stanowią podstawę dla nowo utworzonej firmy biotechnologicznej (Solaxa, Inc), dla której dr Noble również pełni funkcję Głównego Naukowca.
Zaangażowanie dr Noble w społeczność TEAM CBT było w rzeczywistości motywowane odkryciami związanymi z terapią farmakologiczną rzadkich i wyniszczających pediatrycznych chorób genetycznych. Niektóre ze stosowanych w tym obszarze leków są również podawane pacjentom jako leki przeciwdepresyjne, co z kolei doprowadziło dr Noble do zainteresowania się dodatkowymi informacjami na temat aktualnych metod leczenia depresji jaką jest TEAM CBT i kontaktu jej twórcą dr Davidem Burnsem. Szybkie efekty terapeutyczne uzyskane z wykorzystaniem metody TEAM CBT do leczenia nawet ciężkich przypadków depresji, lęku lub pokrewnych zaburzeń w trakcie jednej dwugodzinnej sesji terapeutycznej u osób po wieloletniej psychoterapii i terapii farmakologicznej, zainspirowały dr Marka Noble do prześledzenia tego mechanizmu z perspektywy naukowej z wykorzystaniem zaawansowanej wiedzy dotyczącej funkcjonowania mózgu. Na tej podstawie udało mu się przedstawić serię zasad, które pomagają zrozumieć, jak i dlaczego TEAM CBT jest tak skuteczny.
Badania te były związane z opracowaniem i bezpłatną dystrybucją wielu przewodników po TEAM CBT, z których korzystają terapeuci i ich pacjenci na całym świecie. Należą do nich: „Krótkie wprowadzenie do TEAM CBT”, „Przewodnik użytkownika mózgu do TEAM CBT” i Exploring the Daily Mood Log. Dr Noble nagrał również wiele podcastów z Dr Davidem Burnsem i Rhondą Barovsky oraz wziął udział w warszawskim programie szkoleniowym TEAM CBT dla terapeutów. Ponadto dr Noble został zaproszony przez dr Burnsa do napisania rozdziału dotyczącego neuronauki TEAM CBT w książce pt. „Feeling Great”, co było pierwszym przypadkiem, kiedy dr Burns zaprosił zewnętrznego autora do współtworzenia jednej ze swoich książek.