David Burns

Dr David Burns

Dr Burns ukończył z wyróżnieniem Amherst College, następnie uzyskał tytuł doktora medycyny w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda i ukończył rezydenturę z psychiatrii w Szkole Medycznej Uniwersytetu Pensylwanii. Pełnił obowiązki szefa psychiatrii w Centrum Medycznym Presbyterian w Pensylwanii (1988) oraz pracował jako Profesor wizytujący w Harvard Medical School (1998) i posiada certyfikat Krajowej Rady Psychiatrii i Neurologii.

Dr Burns jest obecnie adiunktem emerytowanym profesorem Psychiatrii Klinicznej i Nauk Behawioralnych w Szkole Medycznej Uniwersytetu Stanforda, gdzie do tej pory zaangażowany jest w badania i nauczanie. Otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę A.E. Bennetta za badania nad chemią mózgu, nagrodę za wybitny wkład w psychologię za pośrednictwem mediów oraz nagrodę za wybitne zasługi przyznawaną przez National Association of Cognitive-Behavioral Therapists. Trzykrotnie otrzymał także tytuł Nauczyciela Roku w klasie absolwentów Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanforda i jest szczególnie dumny z tych nagród.

Oprócz swoich badań akademickich, dr Burns napisał wiele popularnych książek na temat problemów związanych z nastrojem i relacjami. Jego bestsellerowa książka Feeling Good: The New Mood Therapy (polski przekład: Radość Życia (2021) Wydawnictwo Zysk i Ska) sprzedała się w ponad 4 milionach egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach na całym świecie. Feeling Good to książka najczęściej „przepisywana” pacjentom z depresją przez psychiatrów i psychologów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Badania sondażowe wskazują, że amerykańscy specjaliści od zdrowia psychicznego oceniają Feeling Good jako książkę nr 1 na temat depresji na liście 1000 książek samopomocy.

W 1995 roku dr Burns i jego rodzina powrócili z Filadelfii do Kalifornii. Kiedy nie zajmuje się zbieraniem danych statystycznych do swoich badań, to można go spotkać na wykładach na słynnej wtorkowej wieczornej grupie szkoleniowej z zakresu psychoterapii dla studentów Stanforda i klinicystów społecznych lub na warsztatach dla specjalistów ds. zdrowia psychicznego w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Aby dowiedzieć się więcej o dr Burnsie, możesz sprawdzić jego stronę w Wikipedii lub przeczytać niedawny artykuł o dr Burnsie autorstwa Roberta Straussa w Stanford Magazine.

Zachęcamy do zapozniania się z materiałami w języku angielskim: